nedeľa 29. júna 2014

Makarónky s čokoládovou a malinovou náplňou

Makarónky alebo francúzsky macarons, odkiaľ aj tieto mandľové pusinky plnené krémami od výmyslov sveta pochádzajú, sú v dnešnej dobe veľmi "módnym" koláčikom. Ich príprava nie je až tak jednoduchá, ale keď budete postupovať presne podľa receptu, tak by sa vám mali podariť a potom sa budete nehorázne tešiť a za všetkými behať, aké sú krásne a akú majú sukničku! Pre nás amatérskych pekárov sú tieto francúzske pusinky malou výzvou, pretože sú takou "delikatesou" v pečení. Sú krehučké, sladké a krém ich chuť úžasne dopĺňa.
Asi ste sa už stretli na fotkách alebo aj osobne s rôzne zafarbenými makarónkami, od zelených po červené, žlté..., ale mne sa farebné makarónky až tak nepáčia. Chutnala som ich aj priamo z ich domoviny, ale nejak ma tie farby nenadchli. Oveľa viac sa mi páčia takéto prirodzené alebo zafarbené kakaom. Ak sa vám zdajú byť trošku nudné, tak si ich pokojne zafarbite potravinárskym farbivom.


Mandľovú múku (čiže najemno pomleté mandle zbavené väčšej časti oleja) kúpime v bioobchodoch a niekedy aj v klasických supermarketoch.
Pri šľahaní bielkov dávame pozor, aby misa bola úplne čistá. Pre istotu ju vytrieme rozpoleným citrónom, ktorá misu úplne odmastí.
Po nastriekaní pusiniek na plech ich môžeme posypať napríklad kakaom, granulkami kávy, kryštálovým cukrom, orieškami alebo kandizovanými kvietkami (ja som rozdrobila lupienky ruže šípovej).
Cesto mi vyšlo na tri veľké plechy, to je 20 pusiniek na jeden plech. Ak máte iba jeden plech, tak si pripravte tri papiere na pečenie a potom upečené pusinky s papierom dajte nabok a papier s neupečenými pusinkami presuňte na plech. Je dôležité, aby bol papier na pečenie narovnaný a plech takisto úplne rovný, pretože inak môžu pusinky popraskať.


Na dolnom obrázku je vyobrazená schéma (:D) celkom peknej (dúfam) makarónky. Základ tvorí pusinka, ktorá sa skladá z hladkého povrchu a drsnej "sukničky". Pusinka je vnútri penová a na povrchu chrumkavá. Náplň som vybrala horkastú čokoládovú a sviežu malinovú a obidve mi veeeľmi chutia. Ak chcete použiť len jeden typ náplne, tak zdvojnásobte jeho množsvo.


Čo treba:

Pusinky:
180 g práškového cukru
100 g mandľovej múky
100 g bielkov izbovej teploty (cca 2 a 1/2 bielka)
70 g kryštálového cukru

Čokoládová náplň:
50 g horkej čokolády
25 ml smotany na šľahanie
1 polievková lyžica masla
1 polievková lyžica Kahluy (kávový likér, alebo iného obľúbeného)

Malinová náplň:
2 polievkové lyžice mascarpone
1 polievková lyžica malinového džemu
cca 20 kvapiek citrónovej šťavy

Postup:

Práškový cukor a múku zmiešame a presitkujeme cez jemné sitko. Pomôžeme si stláčaním zmesi na sitku lyžicou, aby sa múka lepšie preosiala.
Dáme šľahať bielky najprv na nízkych otáčkach. Keď zbelejú, tak pomaly prisypeme kryštálový cukor a zvýšime otáčky. Takto šľaháme asi 10 minút, pokiaľ nie je sneh úplne tuhý.
Do snehu prisypeme preosiatu zmes a krúživými pohybmi miešame, pokým cesto nie je redšie. Trvá to skoro 5 minút. Ten správny okamih spoznáme tak, že keď varešku vyberieme, tak špička cesta sa zarovná späť do približne 30 sekúnd (áno, rátala som to :) ).
3 veľké plechy vystelieme papierom na pečenie. Môžeme naň obkresliť cca 3 cm kruhy niekoľko cm od seba.
Cestom naplníme cukrárske vrecko a nastriekame ho na predkreslené kruhy. 5krát buchneme plechom o stôl, aby sa pusinky trošku rozliali a aby praskli prípadné vzduchové bublinky.
Ak chceme, tak polovicu pusiniek posypeme granulkami instantnej kávy a rozmrvenými kandizovanými lupienkami.
Pusinky necháme asi pol hodinu zaschnúť pri izbovej teplote. Keď sa jemne dotkneme prstom povrchu pusinky a cesto sa neprilepí, tak sú pripravené na pečenie. Zatiaľ si rúru predhrejeme na 150 °C.
Zaschnuté pusinky pečieme 15 minút. Vyberieme z rúry a necháme na papieri vychladnúť. Takto pokračujeme s ostatnými plechmi.
Čokoládovú náplň si pripravíme tak, že vo vodnom kúpeli (hrniec s trochou mierne vriacej vody a na ňom postavená kovová miska) rozpustíme a zmiešame všetky ingrediencie. Necháme mierne zatuhnúť v chladničke asi 20 minút. Malinovú náplň si pripravíme zmiešaním mascarpone, džemu a citrónovej šťavy.
Náplň nastriekame na pusinku a prikryjeme druhou rozmerovo podobnou pusinkou.

Toto množstvo vyjde na asi 30 makaróniek. Makarónky s malinovou náplňou zjeme v deň plnenia, pretože náplň je redšia a pusinky by časom zvlhli. Makarónky s čokoládovou náplňou môžeme skladovať v chladničke aj 5 dní.

pondelok 16. júna 2014

Rebarborový chlebíček

Čo hovoríte na rebarboru? Veľmi dlho som ani poriadne nevedela, ako chutí a či patrí medzi ovocie alebo zeleninu. Až posledné roky ju spoznávam čoraz viac a viac. Výborne sa hodí na kysnutý koláč posypaný škoricovým cukrom, do džemov v kombinácii s jahodami alebo na tisíc iných spôsobov. Minulý rok som sa pustila do výroby rebarborového sirupu a bol geniálny!
Rebarbora je zaujímavá zelenina (!) a kvôli vysokému obsahu kyseliny šťaveľovej sa neodporúča jesť ľuďom trpiacimi ochoreniami obličiek. Kyselina šťaveľová spôsobuje aj jej extrémnu kyslosť. Listy sa nemôžu jesť vôbec a stopky iba v uvarenom stave. To len tak pre info, ale myslím si, že všetkého veľa škodí a tak je to aj u tejto rastlinky.
Napriek týmto účinkom je veľmi zdravá, takže ak máte na dedine babičku, som si istá, že vám pár stopiek odreže na prípravu tohto jednoduchého receptu. Chlebíček je veľmi jemný, chrumkavý a vďaka rebarbore príjemne osviežujúci. Tak ako čokoládovo-banánový chlebíček, aj tento sa výborne hodí k čaju ku raňajkám. :)


Čo treba:

200 g rebarbory
100 g orechov (vlašských, pekanových...)
260 g polohrubej múky
1 čajová lyžička kypriaceho prášku
1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy
štipka soli
1 čajová lyžička škorice
125 g masla izbovej teploty
220 g prírodného kryštálového cukru
1 vanilkový cukor
5 vajíčok

Postup:

Rúru predhrejeme na 180 °C. Formu cca 23x13 cm vymažeme maslom a vysypeme múkou alebo vystelieme papierom na pečenie. Rebarboru umyjeme a nakrájame na asi centimetrové plátky. Orechy nasekáme nahrubo.
V mise zmiešame múku, kypriaci prášok, jedlú sódu, soľ a škoricu. V druhej mise vymiešame maslo s cukrom. Po jednom pridáme vajíčka a ešte raz poriadne premiešame. Prisypeme suchú zmes a orechy a prelejeme do formy. Pečieme asi 50 minút (vyskúšame test špajdľou, ak je suchá, tak chlebík je hotový). Po 30 minútach pečenia chlebík zakryjeme alobalom alebo papierom na pečenie, aby povrch príliš nezhnedol.

Chlebík môžeme pokrájať a zamraziť. Potom si už len každé ráno vyberieme kúsok na raňajky. ;)

streda 11. júna 2014

Jahodový crumble

Ďalší pán na pečenie z jahôd je na svete, tak ako som sľúbila v predošlom príspevku.
Na koláčoch s mrveničkou mi vždy chýba práve tá mrvenička, ktorej tam býva neviem z akého dôvodu málo. Ak máte rovnaký pocit ako ja, tak nad týmto receptom budete ochkať. :) Crumble je výraz pre koláč bez cesta, iba s ovocím a posýpkou. Ovocie používam podľa sezóny, v lete jahody, rebarboru, čerešne, marhule, ..., v zime jabĺčka so škoricou. A je to vážne asi ten najjednoduchší koláč na svete a zároveň "strašne" dobrý. Až vám bude smiešne, koľko tej posýpky je. Pokojne jej môžete urobiť menej, nič sa nestane. ;)
Milujem vôňu mandľového likéru Amaretta. Pridávam ho do viacerých dezertov, ale vy ho môžete vynechať. Taktiež mandle v posýpke môžete nahradiť inými orechmi alebo ich úplne vynechať. V tomto recepte sa teda fantázii medze nekladúúuú!


Čo treba:

500 g jahôd
1 polievková lyžica Amaretta

150 g prírodného kryštálového cukru
150 g polohrubej múky
75 g masla
20 g mandľových plátkov plus trošku na ozdobu

Postup:

Rúru predhrejeme na 180 °C. Jahody umyjeme, prekrojíme na polovičky a presypeme do zapekacej misky veľkosti cca 25 cm na dĺžku a 17 cm na šírku. Polejeme likérikom. Mrveničku si pripravíme zmiešaním cukru, múky, masla a mandlí a posypeme ňou jahody. Misku položíme na veľký plech, pre prípad, že by ovocie začalo z misky vytekať. Dáme piecť na 30 - 40 minút, pokým povrch mrveničky nezhnedne. Hotový crumble môžeme posypať jemne opečenými mandľami na suchej panvici.

Koláčik si naberieme ešte teplý lyžicou na tanier a podávame s mierne osladenou kyslou smotanou, šľahačkou alebo zmrzlinou. 
Toto množstvo vyjde na asi 4 porcie. Môžeme skladovať dva dni v chladničke.